Galwanizowanie w celach dekoracyjnych
Galwanizacja, inaczej mówiąc galwanostegia, to proces tworzenia trwałych i cienkich powłok metalicznych na wyrobach z różnego rodzaju materiałów, najczęściej także z metalu. Za pomocą kąpieli galwanistycznej, opóźnia się proces tworzenia korozji metalowych przedmiotów, ale także poprawia się ich wygląd. Jakie są zatem rodzaje powłok dekoracyjnych i gdzie są one wykorzystywane?
Rodzaje powłok dekoracyjnych
Technika galwanizacji może przynieść nam różne korzyści, w zależności od tego, jakiego typu powłoka zostanie naniesiona. Aby uzyskać najbardziej pożądany efekt, czyli ochronę antykorozyjną, najczęściej wykorzystuje się do tego celu cynk. W warsztatach natomiast, możemy się spotkać z powłokami chromowymi, które świetnie radzą sobie z zabezpieczeniem przed różnego rodzaju uszkodzeniami.
Galwanizacja wykorzystywana jest także w celach estetycznych - zastosowanie odpowiedniej powłoki sprawi, że przedmiot będzie błyszczący, a jego powierzchnia idealne gładka. Wśród tego typu powłok wyróżnić możemy:
- dekoracyjne - ich zadaniem jest poprawa estetyki wyrobu, najczęściej wykorzystuje się do jej produkcji złoto, chrom i platynę;
- dekoracyjno-ochronne - powłoka nakładana w celu nadania przedmiotowi (przeznaczonego do najlżejszych warunków użytkowania) estetycznego wyglądu, ale także by zabezpieczyć go przed korozją; najczęściej wykorzystuje się w tym celu nikiel;
- ochronno-dekoracyjne - powłoka nakładana w celu zabezpieczenia wyrobu (przeznaczonego do lekkich warunków użytkowania) przed korozją, ale także nadania mu estetycznego wyglądu.
Zastosowanie powłok dekoracyjnych
Dekoracyjne powłoki galwaniczne znajdują swoje zastosowanie w wielu dziedzinach, jak np. w przemyśle samochodowym. Najczęściej wykorzystywane są tam powłoki chromowane do pokrywania takich elementów jak klamki czy uchwyty. Ponadto, powłoki dekoracyjne znaleźć można także w przemyśle AGD, np. na kratkach piekarników, jak również w galanterii, gdzie wykorzystywane są do zdobienia sprzączek. Powłoki ze złota czy srebra natomiast, chętnie stosowane są do produkcji biżuterii.