Korzyści wynikające z fosforanowania
Fosforanowanie to dość skomplikowany proces - chemiczny lub elektrochemiczny - w czasie którego dochodzi do wytworzenia ochronnej i trwałej powłoki fosforanowej na powierzchni metali. Przeprowadza się go w gorących roztworach kwasu fosforowego oraz fosforanów. Powstała powłoka jest zazwyczaj czarna bądź ciemnoszara, zatem świetnie niweluje odbijanie światła, a także jest odporna na działanie wysokich temperatur.
Zastosowanie procesu fosforanowania
Powierzchnia taka zapobiega uszkodzeniom danej powierzchni - głównie ze względu na swoją trwałość. Ma zatem wiele zastosowań, na przykład w:
- elektrotechnice czy elektryce - powłoka fosforanowa jest bowiem dobrym izolatorem,
- pracach wykończeniowych - na takiej powłoce bardzo często stosuje się malowanie proszkowe - dzięki temu farba utrzymuje się przez bardzo długi czas,
- obiektów użycia codziennego - warstwę fosforanową posiadają między innymi noże ze stali nierdzewnej, co znacząco przedłuża ich żywot,
- motoryzacji - elementy stalowe, które poddaje się procesowi fosforanowania, są praktycznie nie do ruszenia! Powłoka gwarantuje bardzo długą żywotność każdego takiego elementu, chroniąc skutecznie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także ich konsekwencjami - na przykład rdzewieniem.
Powstała w procesie fosforanowania powłoka - głównie z uwagi na swoją solidność i trwałość - może być używana w rozmaitych dziedzinach. Znajdzie ona swoje zastosowanie na przykład w budownictwie, lakiernictwie oraz szklarstwie. Pokrycie taką powłoką rozmaitych elementów - na przykład danej maszyny - znacznie wpływa na jej żywotność, odpowiednio ją przedłużając. Warto pamiętać, że takie powłoki nakłada się w różnych grubościach - wszystko zależy od konkretnej powierzchni, a także indywidualnego życzenia potencjalnego klienta.