Kryteria wyboru kabiny proszkowej
Obok aplikacji i pieców do zapiekania farb, kabiny proszkowe stanowią niezbędne wyposażenie malarni. Zapewniają bezpieczną, wydajną i oszczędną pracę. Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze jest zastosowany w ich produkcji materiał. Sprawdź koniecznie, jakie jeszcze cechy powinna posiadać każda kabina proszkowa.
Kabiny malowane proszkowo – na co zwrócić uwagę?
Wybór kabiny proszkowej najlepiej zacząć od sprawdzenia zastosowanego w niej materiału. Największą popularnością cieszą się w tym przypadku tworzywa sztuczne, które są łatwe w czyszczeniu. Ich zaletą jest również mniejsze osadzanie się proszku na powierzchni. Taki rodzaj kabin malarskich jest jednak droższy niż np. modele wykonane ze stali. Przy ich wyborze warto również rozważyć takie aspekt jak:
- Wentylatory
- Moc wyciągowa
- Filtry
Wentylatory zamontowane w kabinach proszkowych powinny być lekkie, dlatego też najlepszym rozwiązaniem są części wykonane z aluminium. Należy unikać elementów stalowych, które prawnie są niedopuszczalne i niebezpieczne. Moc wyciągowa natomiast jest związana z poziomem natężenia hałasu. Ostatni czynnik można podzielić na dodatkowe trzy rodzaje: filtry celulozowe, celulozowo-poliestrowe oraz poliestrowe, które wykazują najlepszą odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Zalety stosowania kabin proszkowych
Najważniejszym zadaniem kabin proszkowych jest odpylanie pomieszczenia i zabezpieczenie go przed wystąpieniem mieszanki wybuchowej. Stosowanie tych elementów sprawia, że malowanie proszkowe jest procesem wydajnym i oszczędnym. Mogą być one wykorzystane podczas lakierowania bardzo krótkich serii bez odzysku proszku. Odpowiednio dobrane kabiny proszkowe poprawiają jakość procesu lakierowania oraz pozwalają na dodatkowe oszczędności kosztów malowania.