Możliwości malarni zanurzeniowych
Zakłady zajmujące się profesjonalnym malowaniem coraz częściej rezygnują z malowania tradycyjną metodą natryskową, ponieważ nie zawsze jest to opłacalne. Dodatkowo standardowe sposoby pochłaniają zdecydowanie za dużo czasu. Alternatywą dla tradycyjnego malowania proszkowego są metody zanurzeniowe, które w wielu przypadkach przynoszą zdecydowanie większe korzyści.
Jak działa malarnia zanurzeniowa?
Malowanie zanurzeniowe pozwala firmom na bardzo szybkie i skuteczne wykonanie usługi w stosunkowo krótkim czasie. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie kwestie związane z estetyką są drugoplanowe. Ten rodzaj pokrycia powierzchni przeznaczony jest przede wszystkim do prostych elementów, nieposiadających skomplikowanych kształtów czy tzw. kieszeni, które mogłyby zatrzymać w danym miejscu większą ilość farby. Z usług malarni zanurzeniowych korzystają przede wszystkim firmy, które produkują np. części na szeroką skalę i liczy się dla nich możliwość szybkiego pomalowania dużych partii produktów.
Zalety oraz wady malowania zanurzeniowego
Podobnie jak każdy system malowania, również ten ma swoje mocne strony, jak i wady, na które należy zwrócić uwagę. Do zalet należą:
- bardzo duża wydajność malowania,
- możliwość malowania głębokich otworów,
- niskie straty w farbie.
Trzeba pamiętać, że sposób malowania zanurzeniowego przeznaczony jest przede wszystkim dla zakładów produkcyjnych, które w pierwszej kolejności dbają o jakość produkowanych elementów, a dopiero później o efekt wizualny po malowaniu. Może bowiem zdarzyć się, że powłoka zostanie nałożona nierówno.
Impregnowanie drewna metodą zanurzeniową
Malowanie metodą zanurzeniową może być wykonywane pod wysokim ciśnieniem, które działa na zasadzie impregnacji ciśnieniowo-próżniowej. Ten rodzaj stosowany jest przede wszystkim do elementów drewnianych. Materiał należy umieścić w maszynie, a po jej uruchomieniu cały proces przebiega w czterech etapach. Pierwszym z nich jest wytwarzanie odpowiedniego ciśnienia, które pozwala na usunięcie nadmiernej wilgoci oraz powietrza znajdującego się w drewnie. W drugim etapie urządzenie napełnianie jest wybranym impregnatem. Po całkowitym wypełnieniu urządzenia wytwarzane jest ciśnienie od 1,0 do 2,0 MPa, które powoduje wchłonięcie impregnatu w strukturę drewna. Na samym końcu z komory usuwany jest impregnat, a ciśnienie powraca do normalnej wartości.