Przygotowanie powierzchni do malowania
Malowanie wpływa na estetykę przedmiotów lub konstrukcji, a także chroni je przed czynnikami zewnętrznymi i korozją. Aby efekt był trwały, konieczne jest stosowanie odpowiednich metod i materiałów, a także staranne przygotowanie powierzchni. Dzięki temu ostatniemu działaniu zwiększa się jej przyczepność.
Śrutowanie, czyli obróbka strumieniowo-ścierna
Jednym z podstawowych celów, jaki ma spełniać przygotowanie powierzchni, jest zwiększenie jej podatności na łączenie się z farbą. Dzięki metodzie strumieniowo-ściernej można przede wszystkim:
- usunąć pozostałości farb i lakierów,
- wygładzić powierzchnię lub nadać jej chropowatości, zależnie od ziarnistości materiału ściernego,
- oczyścić niedostępne dla innych metod rowki, wgłębienia i szczeliny,
- usunąć zanieczyszczenia chemiczne, jak smary, oleje i tłuszcze, które ograniczają przyczepność lakieru.
Śrutowanie wykonywane jest w specjalnych komorach, w których przedmiot poddawany jest działaniu wyrzucanego pod dużym ciśnieniem ścierniwa. Metoda ta – w przeciwieństwie do piaskowania – nie pozostawia po sobie pyłów i resztek materiału, a ponadto jest wydajniejsza i znacznie tańsza.
Mycie powierzchni
Inną metodą przygotowywania przedmiotów do malowania jest mycie ich powierzchni w specjalnych roztworach preparatów chemicznych, np. z dodatkiem specjalnych zmywaczy. Myjki do przygotowania powierzchni posiadają komorę, do której wkłada się czyszczony przedmiot i poddaje go działaniu środka chemicznego. Dzięki składowi płynu rozpuszczane są wszelkie trudne zanieczyszczenia, w tym wyjątkowo problematyczne tłuszcze. Te ostatnie stanowią poważną barierę dla farb i lakierów, a ograniczając ich przyczepność, wpływają też na trwałość powłoki. Mycie powierzchni ma także na celu usunięcie wszelkich drobinek kurzu, pyłów oraz mechanicznych zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na gładkość powłoki i stworzyć miejsca podatne na uszkodzenia.
Proces przygotowywania powierzchni do malowania bywa czasochłonny i żmudny. Dodatkowo też zwiększa koszty wykonania pracy. Od jego staranności zależy jednak trwałość powłoki, a w konsekwencji również samego materiału. O wiele lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w śrutowanie i mycie niż wymiana korodujących elementów konstrukcji.