Zastosowanie suszarek i pieców malarskich w malowaniu proszkowym
Suszarki i piece malarskie to specjalistyczne urządzenia przystosowane do utrwalania warstwy farby proszkowej. Budową przypominają komory i działają podobnie, jednak inne są ich standardowe zadania. To obowiązkowe wyposażenie każdej malarni proszkowej.
Suszarka i piec malarski – różnice
Malowanie proszkowe to proces nakładania warstwy suchego pigmentu, który następnie jest podgrzewany, rozpuszczany i utwardzany w wysokich temperaturach. Urządzenia generujące wysokie temperatury są niezbędne na każdym etapie tego procesu, począwszy od przygotowania powierzchni materiału po ostateczne utrwalanie. Zarówno suszarka, jak i piec mają taką samą budowę i wyposażone są w grzałki, jednak inne warunki tworzone są w ich wnętrzu. Podstawową różnicą jest temperatura, która w suszarce malarskiej osiąga wartość do 150ᵒC, podczas gdy piec nagrzewa się do 220ᵒC. Wynika to z ogólnego przeznaczenia urządzeń.
Podstawową rolą, jaką pełni suszarka malarska, jest dokładne osuszanie powierzchni przedmiotów przygotowywanych do malowania. Trafiają one do komory po procesie mycia i czyszczenia na mokro w celu usunięcia najmniejszych śladów wilgoci, które mogą ograniczać efektywność malowania. Z kolei rolą pieców jest podgrzewanie i rozpuszczanie farby proszkowej, a następnie jej wypiekanie w celu utwardzenia powłoki.
Rodzaje suszarek i pieców malarskich
Jak większość urządzeń wykorzystywanych w procesach technologicznych, tak i te różnią się wielkością i podstawami konstrukcji. Typ konstrukcji pozwala na sklasyfikowanie wszystkich modeli, dzięki czemu wyróżnia się suszarki i piece:
- komorowe przelotowe i nieprzelotowe, wyposażone w ręcznie lub pneumatycznie otwierane drzwi, przystosowane są do pracy na liniach taktowych ręcznych i półautomatycznych,
- tunelowe, przeznaczone do pracy na liniach taktowych automatycznych. Posiadają drzwi otwierane pneumatycznie, a dodatkowo mogą być wyposażone w kurtynę powietrzną;
- z transportem podwieszonym lub podłogowym,
- z transportem podłogowym łańcuchowym i taśmowym,
- elektryczne, olejowe, gazowe, ogrzewane wodą lub parą,
- konwekcyjne, promiennikowe i mieszane.
Urządzenia te mogą się również różnić nawiewem i wyciągiem umieszczanymi w podłodze, ścianach bocznych lub suficie.